HTML

Cider Élet

Minden, amit a ciderről tudni akarsz. Mi az a cider? Na, innen azt is megtudhatod. :)

Címkék

ajándék (1) akció (2) alapanyagok (1) almabor (7) almasör (1) ár (5) barack (1) bodza (1) bulmers (2) bundaberg (1) cider (11) ciderstore.hu (1) díj (2) dr.pepper (1) egzotikus (1) elderflower (1) english (1) erdei (1) exotic (1) fermentálás (1) fruits (1) fruity (1) gaymers (4) gyümölcs (1) információ (4) irn bru (1) készítés (1) kitek (1) kopparberg (4) licsi (1) lime (1) lychee (1) magners (3) olde (1) oldjamaica (1) őrlés (1) peach (1) perry (1) pohár (1) préselés (1) pringles (1) promóció (1) red (1) stassen (3) strongbow (1) svéd (1) szüretelés (1) vásárlás (9) vb (1) verseny (2) westons (5)

Friss topikok

Minden, amit a ciderről tudni érdemes

2010.05.31. 17:10 CiderElet

A cider egy jellemzően almából, erjesztéssel készített, kellemes savanykás ízű alkoholos ital, melyet főleg Franciaországban, Finnországban, Észtországban, Németországban, Ausztria némely vidékein és Angliában is készítenek.

A cider előállításánál nagyon fontos a tiszta, gyors feldolgozás, mert a természetes cukortartalma nagyon csekély és ezért hajlamos az ecetesedésre, borbetegségekre. Nagyobb mennyiség készítésekor javasolt a borélesztő használata.

Az erjesztéshez kotyogó használatával kizárjuk a levegőt és segít abban is, hogy figyelemmel kísérjük az erjedés lefolyását.

Alapanyagok

A hagyományos, ciderhez való alma apró, kemény és ehetetlen, nagyon rostos és keserű. Kétféle almát használnak a gyártáshoz, a keserű-édest és a keserű-élest. Ezen kétféle alma erjedt levének elegye adja a cider jellegzetes, erős ízét és aromáját. Az világ más részein étkezési célú gyümölcsöt és rétesalmát is használnak, hogy az édes és éles jelleget létrehozzák. Az ilyen gyümölcsből készült ciderek karaktere különbözik az ciderhez való almából készült italokétől.

Szüretelés

Hagyományosan az almafát megrázták egy kampós végű rúddal, és a gyümölcsöt kézzel szedték fel. A herefordshire-i Old Standard Orchards (régi, standard gyümölcsös) területén ez még mindig így zajlik, mivel a nagy almafákat nem lehet géppel szüretelni. A gépi szüretelés előnye a gyorsaság, azonban a gyümölcsöt több ütődés éri. A gépi szüretelésű almát gyorsabban fel kell dolgozni, mint a hagyományos módon szüretelt gyümölcsöt.

Őrlés és préselés

Mivel a bornak való almát hagyományos módon lerázzák a fáról, és a földről szedik fel, néha levelesek, füvesek, gyakran sárosak. Ezért az almákat az almatároló veremből egy vízzel teli csatornán juttatják az almamosóba. Az almák egy folyamatosan mozgó szállítószalagra kerülnek, amely lehetővé teszi, hogy a víz keresztülmenjen rajta levelek, ágak, fű vagy sár nélkül. Az almák a friss vízsugár alá, majd a mosóból egy szállítócsigába kerülnek, a víz pedig a mosó alján távozik egy szűrőbe, ahol a szilárd anyagokat eltávolítják, a víz pedig visszafolyik a csatornába, ahol további gyümölcsöt szállít a malomba. A keletkezett hulladékot ezután újrahasznosítják.

Mosás után a gyümölcsöt a szállítócsiga a malom feletti garatba juttatja. A garatba 10 tonna gyümölcs fér, amely a gravitáció segítségével beleesik a Bucher feldolgozóba. A feldolgozó egy sor, gyorsan forgó acélkésből áll, amelyek óránként 16 tonna gyümölcsöt aprítanak péppé.

A félig szilárd pépet egy pumpa a puffertartályba szállítja, biztosítva, hogy a présbe mindig kerüljön pép, és mikor épp nem kerül pép a présbe, az üzem így is tovább működjön. Mialatt a pép a tartályban van, a gyümölcs héjában található enzimek dolgozni kezdenek, és a gyümölcs levének ízét feljavítják.

A pumpa a pépet a Bucher présbe szállítja, ahol kivonják a levet. Körülbelül egy tonnányi pép kerül a présbe, amely rengeteg csillag alakú, anyagba burkolt, speciális műanyagszűrőből áll. Ahogy a prés hordója a rögzített véghez nyomódik, a hordó lassan forog, és a lé átpréselődik a szűrőn, majd lecsorog a csillag alakú szűrőprofilok közepén keresztül a légyűjtő tartályba. A számítógépes vezérlés megfordítja a hidraulikát, amely így visszafelé mozgatja a prés hordóját, és lehetővé teszi, hogy újabb adag pép kerüljön a présbe. Ez addig folytatódik, amíg a prés meg nem telik, és ekkor a pép egy hosszabb, utolsó nyomást kap. Körülbelül másfél óra leforgása alatt 9 tonna pépet dolgoznak fel, amelyből 175 gallon lé keletkezik egy tonnányi gyümölcsre, és ez másfél tonna cider-törkölyt eredményez. A gyűjtőtartályból a levet egy folyadékos szintkapcsoló segítségével továbbítják a fermentálóba.

Amikor a préselési ciklus véget ért, a prés hordója visszahúzódik, a külső borítás visszahúzódik, és a prés belseje kinyílik, és a préselt törköly a szállítócsiga segítségével egy tartályba kerül, és elszállítás után állati takarmány készül belőle. A kiürítés után a prés visszazárul, és az egész folyamat újból kezdődik.

Fermentálás

A levet a hagyományos tölgyfa fermentálóedényekbe pumpálják. A cidernek érési periódusra van szüksége fermentálás után, hogy teljes karaktere kifejlődjön.

Az érlelés után a cidert megtisztítják, édesítik, lehűtik, illetve szénsavval dúsítják, az előírások szerint.

Szólj hozzá!

Címkék: információ készítés alapanyagok fermentálás préselés almabor cider őrlés szüretelés

A bejegyzés trackback címe:

https://ciderelet.blog.hu/api/trackback/id/tr802045268

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása